امروز مهم است

نگاهی به کتابِ «امروز مهم است»

نوشته‌ی «جان‌سی. مَکسوِل» / ترجمه‌ی «م. قرچه‌داغی»

 

دکتر «جان‌سی. مَکسوِل»، صاحب‌نظر و متخصص در زمینه‌ی «رهبری» که زندگی خود را وقف کمک به مردم برای رسیدن به کامیابی افزون‌تر کرده، در کتابِ «امروز مهم است»، توضیح می‌دهد که امروز، چگونه روی موفقیت‌های فردای ما تأثیر می‌گذارد.

از دیدگاه او، علت این‌که بیش‌تر مردم نمی‌دانند چگونه زندگی مناسب و همراه با کامیابی برای خود بسازند، ناآگاهی و برداشت‌های نادرست آنان از موفقیت است. او برخی از انگاره‌های اشتباه را چنین برمی‌شمرد: اعتقاد به ناممکن‌بودن موفقیت، ارتباط‌دادن موفقیت با بخت و اقبال، همسان‌پنداشتن موفقیت با بهره‌وری و پرکاری، ارتباط‌دادن موفقیت با قدرت، روابط و شبکه‌سازی موفقیت را ناشی از فرصت‌ها دانستن و…

او موفقیت را حاصل بخت، اقبال و… نمی‌داند و می‌گوید کسی تا چیزی برای ارائه نداشته باشد، نمی‌تواند به کامیابی برسد. از نگاه او، دل‌بستن به آینده بدون سرمایه‌گذاری برای امروز، به کارِ کشاورزی می‌ماند که بدون کاشتن دانه، چشم‌به‌راه موسم برداشت باشد!

 

بدون توجه به این‌که در گذشته چه ناکامی را از سر گذرانده‌اید، به یاد داشته باشید آن‌چه گذشته، به انتها رسیده و امروز، روز تازه‌ای است؛ دیروز و دیشب به پایان رسیده و اگر از امروزت بی‌خبر شوی، روزی که می‌خواستی از آن اجتناب کنی، فرا خواهد رسید!

 

–  چرا امروز مهم است؟

امروز، این ساعت و این لحظه، واقعی‌ترین داشته‌های من هستند. آن‌چه قرار است بشوم یا باشم را امروز تدارک می‌بینم و می‌سازم.

امروز، همان فردایی است که دیروز چشم به راهش بودی!

 

– نگرشِ امروز، امکان‌های مرا مشخص می‌سازد.

«جان مکسول» جایگاه نگرش را برتر از استعداد و سختکوشی می‌داند و معتقد است اندیشیدن به امکان‌های پیشِ‌ رو، به‌جای پرداختن به مشکلات، نگرش مناسبی به‌دست می‌دهد و ما را در مسیر درست به حرکت وامی‌دارد که البته این مسیر، بهتر می‌تواند ما را به مقصد برساند.

نگرش، معیار کامیابی ماست. نگرش عالی، برابر است با شکست‌ناپذیری، زیرا در شرایط برابر، افرادی دوام آورده و پیش‌می‌روند که باورها و نگرش‌های بهتری داشته باشند.

در حالی‌که بسیاری از واقعیت‌ها و شرایط را نمی‌توان تغییر داد (مانند پیشینه‌ی خانوادگی، پدر و مادر، نژاد، محل تولد و…) اما همواره می‌توان نگرش‌ها را دگرگون کرد.

با تغییر ذهنیت، هرچیز دیگری می‌تواند تغییر کند. نگرشی که امروز برمی‌گزینیم، روی فردای ما تأثیر می‌گذارد، پس لازم است هر روز نگرش‌ها را بازبینی و بررسی کنیم تا از بازگشت به عادات بدِ نگرشی، پیشگیری شود. همواره بکوشید تا در هر چیز و هر رویداد، نکته‌ی مثبتی پیدا کنید.

در هر موقعیتی، به‌دنبال یافتن شخص مثبتی باشید. کلمات منفی و بازدارنده را از فرهنگ لغات خود پاک کنید. همه‌روزه از دیگران سپاس‌گزاری کنید زیرا وقتی تشکرکردن را می‌آموزیم، به‌جای متمرکزماندن روی بدی‌ها و کاستی‌ها، به چیزهای خوب توجه کرده و بها می‌دهیم.

 

– اولویت‌های امروز، جهتِ حرکتِ مرا مشخص می‌سازد.

برای این‌که بتوانید روی کارهای به‌خصوصی تمرکز کنید، باید اولویت‌ها را درک کنید.

زمان، ارزشمند است و اختصاص‌دادن اندکی از توانایی خود به هرچیزی که پیش‌آید، به معنای موفق‌نشدن است؛ نمی‌توانیم همه‌ی کارها را باهم انجام دهیم.

کامیابی، حاصل انجام‌دادن کارهای مناسب و به‌جاست. «ویلیام جیمز» می‌گوید: «هنر مدبّربودن، هنرِ دانستنِ این موضوع است که به چه‌چیزهایی توجه نکنیم.»

«ویلیام گلدستون» می‌گوید: «خردمند، کسی است که انرژی‌اش را صرف کاری که برای آن مناسب نیست، نمی‌کند و از او خردمندتر، کسی است که از جمع کارهایی که در آن‌ها مهارت و شایستگی دارد، بهترین‌شان را برمی‌گزیند.»

وقتی براساس اولویت‌ها رفتار می‌کنیم، دچار احساس گناهِ ناشی از پرداختن به برخی کارها نمی‌شویم. اولویت‌بندی کمک‌مان می‌کند تا میان توانمندی‌ها و نقاط‌ضعف خود، تفکیک قائل شویم.

رفتار براساس اولویت‌ها، به افزایش بازدهی می‌انجامد. اولویت‌بندی، کارها را متمرکزتر کرده و اثربخشی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 

– تندرستیِ امروز، به من قدرت می‌بخشد.

تندرستی‌ ما؛ روی احساسات، هوش، معنویت و جنس اندیشه‌های‌مان تأثیر می‌گذارد و بیش‌تر اوقات، چگونگی کیفیّت و کمیّت زندگی‌مان را رقم‌می‌زند.

نگهداری از تندرستی، ساده‌تر از بازگرداندن آن است.

۱) همواره تصاویر ذهنی نیرومند و مثبتی از آن‌چه مایلید باشید، در ذهن‌تان ترسیم کنید. تصاویر ذهنیِ نیرومند، بهترین تدارک برای رسیدن به کامیابی هستند.

۲) بخندید زیرا خنده، رهایی‌بخش است و بهترین روشی‌ست که می‌تواند مانع از تبدیلِ مشکلات و پریشانی‌ها به فشار عصبی و روانی شود.

۳) خوراکی‌های مناسب بخورید.

۴) ورزش کنید و تحرک بدنی مناسب داشته باشید.

۵) به سن و سال خود نیندیشید؛ تنها امروز، اکنون و آن‌چه مایلید باشید و انجام دهید، مهم است.

۶) مراقبت‌های پزشکی و معاینه‌های دوره‌ای را از یاد نبرید.

 

پریسا حسیبی

هیپنوتراپیست

مربی متد سیلوا و یوگای خنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =