چگونه نزد همسرمان، عزیزتر شویم؟

چگونه می‌توانید همسرتان را شیفته‌ی خود کنید؟!

– راز جذبه و گیرایی چیست؟

انسان‌ها از اعماق وجود خود می‌خواهند که احساس ارزشمندبودن بکنند؛ بنابراین رمز و راز گیرایی، در این جمله‌ خلاصه می‌شود: «به دیگران احساس مهم‌بودن بدهید.» هرچه بیش‌تر به همسرمان احساس مهم‌بودن بدهیم، گیرایی ما افزایش می‌یابد. برای داشتن جذبه و گیرایی، پنج روش وجود دارد:
۱) پذیرش: بزرگ‌ترین هدیه‌ای که می‌توانید به همسر خود ‌بدهید، «نگرش و توجه مثبت بی‌قیدوشرط» است. به‌عبارت دیگر، همسرتان را با تمام وجود و به شکلی که هست، بپذیرید؛ این نقطه‌ی شروع رسیدن به جذبه و گیرایی است.
۲) قدرشناسی: هرگاه از همسر خود به‌خاطر زحمات و کارهایی که کرده، قدرشناسی کنید، بر عزت‌نفس او می‌افزایید و به او احساس ارزشمندبودن و مهم‌بودن می‌دهید.
۳) تأیید و تصدیق: شاید بهترین تعریف تأیید و تصدیق، «تحسین‌کردن» باشد. باید به‌خاطر داشته باشید هرگاه از دیگران به‌خاطر کارشان تعریف کنید، شما در نظرشان جالب‌تر به‌نظر می‌رسید و موجودی به‌شدت دوست‌داشتنی، جذاب و گیرا جلوه می‌کنید.
۴) تحسین‌کردن: همه‌ی افراد، موفق‌شدن را دوست دارند. وقتی دیگران را با تمام وجود، تعریف و تحسین می‌کنید، خود‌به‌خود احساس بهتری درباره‌ی خودشان پیدا می‌کنند و احساس مهم‌بودن می‌کنند؛ خودشان را بیش‌تر دوست می‌دارند و شما را هم بیش‌تر دوست خواهند داشت! پس، از کارهای کوچک و بزرگ همسرتان تعریف کنید.
۵) توجه‌کردن: درواقع «توجه‌کردن»، کلید رسیدن به جذبه و گیرایی فوری است! وقتی به دیگران توجه می‌کنید، احساسِ بودنِ بیش‌تری می‌کنند و به همان اندازه نیز شما را بیش‌تر دوست می‌دارند.

– همچنین توانایی شما در خوب گوش‌دادن و شنونده‌ی خوبی بودن، می‌تواند به اندازه‌ی هر مهارت دیگری به شما کمک کند.

چهار مهارت مهم در گوش‌دادن:

۱) با تمام وجود و بدون قطع‌کردن صحبت طرف مقابل، گوش دهید. سکوت را کاملاً رعایت کنید. تلویزیون را خاموش کنید. روزنامه یا کتاب را ببندید و با تمام وجود، به حرفی که زده می‌شود، گوش دهید؛ این رفتار شما بلافاصله مورد توجه قرارمی‌گیرد.
۲) قبل از جواب‌دادن، مکث کنید؛ اجازه دهید کمی سکوت حکم‌فرما شود.
۳) از طرف مقابل سؤال کنید؛ با این کار به گوینده کمک می‌کنید تا منظور خود را بهتر بیان کند.
۴) حرف‌های گوینده را به زبان خود، خلاصه کرده و به او تحویل دهید.

– نفوذ کلام بر زنان:

منبع اصلی ارزش شخصی و عزت‌نفس زنان، بستگی به کیفیت روابط آنان با شوهر‌شان دارد. زنان بیش‌تر از مردان، به ‌ظاهر امر توجه دارند و برای‌شان مهم است که دیگران با آنان، چگونه رفتار می‌کنند.

– سه نیاز مهم زنان:

مهم‌ترین و بدیهی‌ترین نیازهای احساسی اغلب زنان، «محبت»، «توجه» و «احترام» است. راه نفوذ کلام بر زنان، توجه ۱۰۰درصد به سخنان آنان، بدون قطع رشته‌ی سخن‌شان است.

– نفوذ کلام بر مردان:

مردها از این‌که معیشت خانواده‌ی خود را تأمین می‌کنند، لذت می‌برند. راه نفوذ بر مردان، ساده است: از او سؤال کنید و از دستاوردهایی که داشته است، تعریف و قدرشناسی کنید؛ از کارش تعریف کنید و از موقعیت‌هایش حرف بزنید؛ از کاری که می‌کند و کارهایی که کرده، حرف بزنید؛ اینگونه شما در نظر مردان جالب می‌نمایید.

– نیاز مردان:

وقتی از مردان به‌خاطر دستاوردها و موفقیت‌های‌شان تعریف می‌کنید، آنان را تحت تأثیر قرار می‌دهید. وقتی زنی به شوهرش لبخند می‌زند، او را شاد می‌کند و بر عزت‌نفس او می‌افزاید. وقتی زنان با تمام وجود به صحبت‌های شوهرشان گوش می‌کنند و از موفقیت‌های شغلی و سایر دستاوردهای او حرف می‌زنند، مورد احترام و تکریم همسرشان قرار می‌گیرند.
در کل می‌توان گفت اگر رفتارتان به گونه‌ای باشد که علاقه و توجه را به نمایش بگذارید، قادر خواهید بود که عشق را درو کنید!

– هنگام گوش‌دادن، تماس چشمی برقرار کنید:

از کجا می‌فهمید همسرتان چه‌زمانی به حرف شما گوش می‌دهد؟! نخستین نشانه، برقراری تماس چشمی است. هرچه تماس چشمی بیش‌تری داشته باشید، بیش‌تر علاقه‌مند به‌نظر خواهید رسید.
اما چه اندازه از تماس چشمی مناسب است؟ اگر بیش از اندازه چشم به کسی که حرف می‌زند، بدوزید و نگاه‌تان را به‌طور طولانی به او بیندازید، در طرف مقابل، واکنش منفی ایجاد می‌کنید زیرا او کم‌کم با خود فکر می‌کند مرا دوست ندارد یا به حرف من علاقه‌ای ندارد و یا من کسل‌کننده هستم! وقتی تماس چشمی خوب نباشد، هیچ اندیشه‌ی‌ مثبتی ایجاد نخواهد شد.
همچنین به هنگام گوش‌دادن؛ برقراری تماس چشمی برتر، به مهارت دیگری نیز نیاز دارد. این روش برقراری تماس چشمی، درواقع یک تماس چشمی برتر و شدیدتر است که ما دراصطلاح به آن «سوسوزدن» می‌گوییم؛ به‌عبارت دیگر، یکبار به یک چشم و لحظاتی بعد، به چشم دیگر او نگاه کنید و به همین شکل ادامه ‌دهید. حتماً معکوسِ دقیق نگاه‌کردن را هم دیده‌اید؛ افرادی که چهارچشمی به شما نگاه می‌کنند اما نگاه‌شان تهی و خالی است و شما بلافاصله سوء‌ظن‌تان به آنان جلب می‌شود و می‌فهمید که به‌راستی به شما علاقه‌ای ندارند و به حرفی که می‌زنید، توجه نمی‌کنند!

– متمایل‌کردن سر:

حرکتی که با بدن و سرتان ایجاد می‌کنید، تأثیر فوق‌العاده‌ای روی سایرین دارد. این‌بار که همسرتان با شما حرف می‌زند، به‌خصوص وقتی که حرف‌زدن، برای او از اهمیت برخوردار است، سرتان را اندکی به سمتی خم کنید. شما می‌توانید این کار را جلوی آینه تمرین کنید.

– سر را به علامت تأیید، پایین آورید:

این کار، روش قدرتمند دیگری برای نشان‌ دادن گوش‌کردن است که گیرایی شما را افزایش می‌دهد. سعی کنید وقتی گوش می‌دهید، سر را به علامت تأیید تکان دهید.
سر تکان‌دادن، نشانه‌ی آن است که تا چه‌اندازه خوب گوش می‌دهید و چه فکری در سر و چه احساسی دارید.
۱) سر تکان‌دادن آرام: درواقع این پیام را مخابره می‌کند که «در حال فکرکردن به صحبت‌های شما هستم!» این سر تکان‌دادن، لزوماً به این معنا نیست که شما موافق آن صحبت‌ها هستید.
۲) سر تکان‌دادن بسیار سریع: بیان‌کننده‌ این است که «حرف‌ات را قبول دارم و از آن‌چه می‌گویی، به هیجان آمده‌ام.»
درواقع سر تکان‌دادن، نشانه‌ی آن است که شما گرم و صمیمی هستید.
وقتی می‌خواهید به همسرتان بگویید که «من شیفته‌ی حرف‌هایت شده‌ام»، به سمت او متمایل یا اندکی نزدیک شوید اما مراقب باشید که به منطقه‌ی امن و راحت او تجاوز نکنید. متوجه زبان بدن همسرتان نیز باشید و بدانید چه پیامی مخابره می‌کند.

تبسم و خندیدن:

وقتی لبخند می‌زنید و تبسم می‌کنید، این‌کار را با همه‌ی صورت خود انجام دهید. بگذارید تبسم، از حد لبان شما فاصله بگیرد و به گوش‌های‌تان برسد. در ضمن، به‌خاطر داشته باشید تبسمی که اصالت داشته باشد، در یک لحظه محو نمی‌شود؛ تبسم واقعی چند لحظه‌ای بر چهره باقی می‌ماند.

– نگاه‌کردن به جوانب سر و صورت:

وقتی شما صحبت می‌کنید، یکی از کارهای مهمی که باید انجام ‌دهید، این است که گه‌گاه تماس چشمی خود را با شنونده متوقف کنید و به‌جای آن، به ترتیب به دو جانب صورت یا سر او نگاه کنید. این کار را باید به‌طور مرتب و منظم انجام بدهید. هرگز به بالای سر همسرتان نگاه نکنید، زیرا او فکر می‌کند که حواس شما کمی پرت شده است!

– هنر آرام حرف‌زدن:

خیلی از افراد به دلیل هیجان یا عصبانیت، سریع حرف می‌زنند و کم گوش‌ می‌دهند. کسانی که بیش از اندازه سریع حرف می‌زنند، ممکن است همسر خود را ناراحت کنند.
صدای‌تان را پایین آورید و آرام و شمرده حرف بزنید. اغلب وقتی احساسات عمیق خود را مطرح می‌کنیم، از سرعت حرف‌زدن خود می‌کاهیم. حال به‌سرعت این عبارت را بگویید: «خیلی به تو علاقه دارم»؛ سپس همین عبارت را آرام و ملایم بیان کنید؛ این‌بار صمیمی‌تر به‌نظر می‌رسید! توانمندی‌های خود در زمینه‌ی تأثیرگذاری بر دیگران را به عاداتی در زمینه‌ی گوش‌دادن و صحبت‌کردن تبدیل ‌کنید. این‌ اقدامات، به شما و همسرتان شادی و نشاط می‌بخشند.
زهره نیکخواه
روان‌شناس بالینی
هیپنوتراپ
مهندس NLP

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =