چند روش ساده برای رسیدن به آرامش

چند روش ساده برای رسیدن به آرامش

برای آن‌که روز بهتر و لذت‌بخش‌تری داشته باشید، فشارها و تنش‌های روحی را از خود دور کنید!

به‌نظر می‌رسد بعضی از روزها زندگی، انسان را از هر سو تحت فشار روحی قرارمی‌دهد. این حالت، انرژی فرد را می‌گیرد و او را فرسوده و بی‌حوصله می‌کند، بر نگرش و دیدگاهش تأثیر می‌گذارد و به بروز فشارهای روحی منتهی می‌شود که عواقب ذهنی آشکاری درپی دارد. استرس موجب می‌شود که بدن، هورمون ترشح کند، فشار خون بالا رود، ضربان قلب افزایش یابد، آهنگ تنفس سریع‌تر شود، هضم غذا به‌درستی صورت نگیرد و قند خون به‌طور ناگهانی افزایش یابد.

چنانچه استرس ناشی از مشکلات مالی، روابط بد یا فشار کاری مدتی ادامه یابد، خطر ابتلا به سرماخوردگی، دیابت، امراض قلبی، پشت‌درد و تقریباً تمام ناراحتی‌های جسمی به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

با این‌همه، استرس قابل‌کنترل است و لازمه‌ی آن، کنترل فکری و برخورداری از ذهنی روشن و آگاه است.

– هر شب قبل از خواب، ۵دقیقه درباره‌ی کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید، فکر کنید. به‌جای آن‌که از خود بپرسید «روزم چگونه گذشت؟»، بپرسید: «چه‌طور توانستم کارهایم را انجام دهم و امروز نسبت‌به ۶ماه گذشته، چه تفاوتی کرده‌ام؟» روی کارهایی که در کنترل شماست، تمرکز کنید؛ این کار کمک می‌کند بیش‌تر بر خود مسلط شوید و استرس کم‌تری داشته باشید.

– هر جمعه برنامه‌ی غذایی هفته‌ی آتی خود را تعیین کنید. برنامه‌ریزی کمک می‌کند که هنگام انجام‌دادن کارها، استرس نداشته باشید. دانستن این نکته که وقتی از سرکار به خانه برمی‌گردید، شام چه باید درست کنید، کمک می‌کند راحت‌تر و بهتر غذا بپزید و در کنار خانواده، با آرامش بیش‌تری غذا را میل کنید.

– با نوشیدن یک فنجان «چای ریحان»، آرامش پیدا کنید. نوشیدن این چای برای رسیدن به آرامش، بسیار مؤثر است. سه برگ تازه‌ی ریحان را بشویید و آن را در یک فنجان آب داغ بیندازید. ده دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، سپس آرام‌آرام آن را بنوشید.

– اگر تمرین‌های ورزشی که انجام می‌دهید، از استرس شما نمی‌کاهند، نوع آن‌ها را تغییر دهید. تمرین‌هایی را انتخاب کنید که ذهن‌تان را بیش‌تر مشغول خود می‌کنند. گاهی‌اوقات انجام‌دادن تمرین‌های ورزشی سخت، برای کاهش استرس مؤثر نیست زیرا حین انجام‌دادن آن‌ها، استرس بیش‌تری به فرد وارد می‌شود.

– جایی بروید که دیوارهای آن به رنگ آبی یا سبز باشد. رنگ‌های سرد مانند آبی روشن یا سبز روشن کمک می‌کند آرامش بیش‌تری پیدا کنید. زمانی‌که مشغولیت‌های ذهنی زیادی دارید، به اتاقی بروید که پر از رنگ‌های خنک باشد یا در باغ روی نیمکت بنشینید؛ رنگ سبز گیاهان و چمن‌های باغ، آرامش زیادی به فرد می‌دهد.

– هرهفته، ۶ تا ۸ساعت را به اوقات فراغت اختصاص دهید. زمان‌هایی را به خیال‌پردازی، خواندن رمان، فیلم‌دیدن یا به‌طورکلی به چیزهایی اختصاص دهید که فکر می‌کنید بهترین احساس را به شما می‌دهد.

– با یوگاکردن، از استرس خود بکاهید. گاهی تنها با رفتن به کلاس یوگا می‌توانید سطح ترشح هورمون تنش، یعنی «کورتیزول» را پایین بیاورید.

– روزی یک‌بار به شکرگزاری نعمت‌هایی بپردازید که خداوند به شما ارزانی داشته است. روزی یک‌بار بگویید: «از این‌که در زندگی‌… را دارم، احساس خوشبختی می‌کنم» یا «خداوندا! از داشتن… احساس تعالی می‌کنم». جاهای خالی را با اسامی خانواده یا دوستان و یا کلمات مثبت مانند سلامت، سعادت و ثروت پرکنید.

– مهارت‌های جرأت‌ورزی، قاطعیت و ابراز وجود را تمرین کنید. برای نمونه، وقتی نمی‌خواهید پیشنهادی را بپذیرید، با قاطعیت، آن را رد کنید. وقتی که فقط چند دقیقه وقت دارید با کسی صحبت کنید، آن را اعلام کنید یا زمانی که خسته‌‌اید و نمی‌توانید به حرف کسی گوش‌دهید، آن را ابراز کنید. با قاطعیت حرف‌های‌تان را بیان و ابراز وجود کنید اما رفتارتان همواره دوستانه و بدون تندی و خشونت باشد.

– رایحه‌ی «اسطوخودوس» را در هوا بپراکنید. از بخور این گیاه نیز می‌توانید استفاده کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که رایحه‌ی «اسطوخودوس» فوراً آرامش ایجاد می‌کند.

– عضلات خود را شُل کنید. این کار، نوعی تمدّد اعصاب است. این کار را با شل‌کردن عضلات نوک پا شروع کنید و به‌تدریج به سمت بالاتر بروید. هر عضله را ۱۰ثانیه منقبض کنید، سپس آن را رها کنید و در حالت استراحت قراردهید. این کار برای تمام بدن، بیش از چند دقیقه وقت نمی‌گیرد اما در پایان، احساس می‌کنید که کسی شما را ماساژ داده است.

– افکار و احساسات مختلف را از خود دور کنید. برای این کار، تاریک‌ترین اتاق را پیدا کنید؛ همه‌ی چراغ‌ها را خاموش کنید، پرده‌ها را بکشید، در را ببندید و در گوش‌های‌تان گوشی بگذارید. سپس در جایی راحت دراز بکشید و بگذارید که آرامش، سراسر وجودتان را فرابگیرد.

– به یک قطعه موسیقی گوش‌دهید. موسیقی ملایم، آرامش‌بخش است. محققان دریافته‌اند که موسیقی ملایم، درواقع امواج مغز را آرام‌تر می‌کند؛ درست مانند زمانی که داروهای آرام‌بخش مصرف می‌کنید.

 

منبع: “Defuse Stress for More Enjoyable Day”,www.R.D.Com,2007.

 

مترجم: مهندس کامران روح‌شهباز

کارشناس‌ارشد روان‌شناسی مشاوره

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 3 =