چرا برخی افراد همیشه تأخیر دارند؟!

 

ممکن است برای هرکسی پیش بیاید که گاهی‌اوقات دیر به مقصد برسد، اما آیا تابه‌حال با کسی روبه‌رو شده‌اید که همیشه زمان را فراموش کند و بدون توجه به آن، همواره دیر برسد؟ به‌نظر شما چه دلایلی موجب این تأخیر همیشگی می‌شود؟

 

«او» در سالن تئاتر، دقایقی پس از شروع اجرا، برای ردشدن از ردیف و نشستن روی صندلی‌اش، به زانوهای شما برخورد می‌کند و تمرکزتان را بر هم می‌زند؛ وقتی در یک شب تعطیل، تعدادی از دوستان‌تان مهمان شما هستند، پس از صرف شام، صدای زنگ در را می‌شنوید و شما می‌دانید که «او» همیشه با تأخیر می‌آید؛ در محل کار هیچ‌وقت انتظار ندارید که در جلسات، به‌موقع حاضر شود و غیبت‌اش برای همه عادی شده است و…

این‌ افراد کسانی هستند که به‌اصطلاح «وقت‌شناس نیستند»؛ فرقی هم نمی‌کند اگر از ساعت مچی یا زنگ ساعت استفاده کنند. تأخیر، روند زندگی آنان است. «تأخیر همیشگی» دوستی‌ها و روابط زیادی را از بین می‌برد و موجب بی‌کارشدن خیلی از افراد شده است؛ اما با وجود این، چرا هنوز هم افرادی هستند که همیشه تأخیر دارند؟!

به گفته‌ی دکتر «ریچارد»، روانپزشک، تأخیر می‌تواند بیانگر نوعی گریز و عدم تمایل باشد. شما ممکن است دیر به میمانی برسید یا بعد از کار، با تأخیر به خانه برگردید، به این دلیل که تمایلی برای آنجا بودن ندارید.

این رفتار مزمن، علل پیچیده‌ی زیادی دارد. طبق گفته‌های دکتر «ریچارد»؛ برخی از این افراد تمایل به خودآزاری (گرایش‌های مازوخیستی) دارند. آنان به‌خوبی می‌دانند که تأخیرشان موجب ایجاد خشم می‌شود و مواجه شدن با این خشم، نیاز عمیق آنان به تنبیه‌شدن را برآورده می‌کند. افرادِ «همیشه دیر»، در ذهن خود زندگی می‌کنند و به واقعیت توجهی ندارند زیرا در ذهن‌شان درگیر هستند.

 

جالب است بدانید درصدی از این افراد، با انگیزه‌های سادیسمی (دگرآزاری) این کار را انجام می‌دهند. برای این گروه، ممکن است در انتظار گذاشتن، راهی برای نشان‌دادن خشم، رنجش یا حتی کینه‌ای باشد که از فرد مقابل دارند.

دکتر «هربرت»، روان‌شناس، معتقد است: «شاید تأخیر، سلاحی برای بروز خشم نسبت‌به یک شخص یا گروه باشد.» او همچنین می‌افزاید: «با این حال، تأخیر برای عده‌ای هم صرفاً چیزی جز یک عادت رفتاری نیست؛ رفتاری که فرد در کودکی از یکی از والدین یا خواهر و برادر بزرگ‌ترش آموخته است.»

تأخیر و وقت‌شناس نبودن، برای عده‌ای، از عدم توجه‌شان به «مدیریت زمان» نشأت می‌گیرد. برخی از افراد به‌سادگی از زمان غافل می‌شوند. «همیشه دیربودن»، یکی از خصوصیات بارز افراد عصبی است که نمی‌دانند چگونه باید در زمان حرکت کنند تا بتوانند با آرامش، به زندگی‌شان رسیدگی کنند.

 

دکتر فاطمه خواجوی‌فر

عضو هیأت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =