نام شرکت‌های بزرگ، چگونه انتخاب شده است؟

Adobe -: نام رودخانه‌ای است که از پشت منزل مؤسس آن، «جان وارناک»، عبور می‌کند.

Apple – : میوه‌ی مورد علاقه‌ی «استیو جابز»، مؤسس و بنیانگذار شرکت اپل، «سیب» بود؛ بنابراین او نام شرکت‌اش را «اپل» گذاشت.
Cisco -: مخفف‌شده‌ی کلمه‌ی «سان‌فرانسیسکو» (San Francisco) است که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آمریکاست.

Google -: گوگل در ریاضی، نام عدد بزرگی است که از عدد «یک» با صد تا «صفر» جلوی آن تشکیل شده است.
مؤسسان گوگل، به خاطر نشان دادن گستردگی صفحاتی که گوگل، آن‌ها را جست‌وجو می‌کند، این نام را انتخاب کردند.

HP -: شرکت «HP»، توسط دو نفر به ‌نام‌های «بیل هیولت» و «دیو پاکارد» تأسیس شد. این دو نفر برای این‌که شرکت، «هیولت پاکارد» یا «پاکارد هیولت» نامیده شود، مجبور به استفاده از روش قدیمی «شیر یا خط» شدند و نتیجه، «هیولت پاکارد» از آب درآمد.

Intel -: از آنجایی که این شرکت از بدو تأسیس، با تأکید روی ساخت مدارهای مجتمع ایجاد شد، نام آن را «Integrated Electronics» یا به طور مختصر «INTEL» نام نهادند.

Microsoft – : نام این شرکت، ابتدا به‌صورت «Micro-soft» نوشته می‌شد اما به مرور زمان، به‌صورت فعلی درآمد.
«Microsoft» مخفف «Microcomputer Software» است و دلیل نام‌گذاری شرکت به این اسم نیز آن است که «بیل‌گیتس»، مؤسس شرکت، آن را با هدف نوشتن و توسعه‌ی نرم‌افزارهای میکروکامپیوتر‌ها تأسیس کرد.

Motorola – : شرکت «موتورولا» با هدف درست‌کردن بی‌سیم و رادیوی خودرو، کار خود را آغاز کرد. از آنجایی که مشهورترین سازنده‌ی بی‌سیم و رادیو‌های اتومبیل در آن زمان، شرکت «Victrola» بود؛ مؤسس این شرکت، یعنی آقای «پال کالوین» نیز نام شرکت‌اش را «موتورولا» گذاشت تا علاوه‌بر داشتن مشابهت اسمی، کلمه‌ی «موتور» نیز به نوعی در نام شرکت‌اش وجود داشته باشد.

Red Hat – : مؤسس شرکت، آقای «مارک اوینگ» در دوران جوانی، از پدربزرگ‌اش کلاهی با نوارهای قرمز و سفید دریافت کرده بود اما در دوران دانشگاه، آن را گم کرد. زمانی که نخستین ‌نسخه‌ی این سیستم‌عامل آماده شد، «مارک اوینگ» آن را همراه با راهنمای کاربری نرم‌افزار، در اختیار دوستان و هم‌دانشگاهیانش قرار دارد. نخستین‌جمله‌ی این راهنمای کاربری، «درخواست برای تحویل کلاه قرمز گم‌شده» بود.

Sony – : «Sony» از کلمه‌ی لاتین «Sonus»، به معنای «صدا» گرفته شده است.

Sun -: این شرکت، توسط ۴تن از فارغ‌التحصیلان دانشگاه «استانفورد» تأسیس شد. «Sun»، مخفف عبارت
« University Network Stanford » است.

Yahoo – : این کلمه برای نخستین‌بار در کتاب «سفر‌های گالیور» مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است که دارای ظاهر و رفتاری زننده است. مؤسسان سایتYahoo ، «جری یانگ» و «دیوید فیلو»، نام سایت‌شان را «Yahoo» گذاشتند، زیرا فکر می‌کردند خودشان هم «Yahoo» هستند!

گردآوری و تنظیم: دکتر صدرا… البرزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 5 =