قواعد زندگی

– در زمان حال زندگی کنید و بیش‌تر به زمان حال بپردازید، نه گذشته یا آینده. بسیاری از ما، قسمت بیش‌تری از وقت‌مان را صرف خیال‌بافی درباره‌ی گذشته یا آینده می‌کنیم. همین عادت، نیروی ما را تحلیل می‌برد و آگاهی ما را از زمان حال کاهش می‌دهد.

– در این‌جا و اکنون زندگی کنید و به چیزهایی که در حال حاضر وجود دارند، فکر کنید، نه به چیزهایی که وجود ندارد.

– خیال‌پردازی را متوقف کرده و واقعیت را تجربه کنید؛ خیال‌پردازی، ما را از واقعیت دور می‌سازد و تجربه‌کردن و آگاهی را متوقف می‌کند.

– تفکر غیرضروری را متوقف کنید و واقعیت‌ها را ببینید و احساس نمایید. اغلب ما به تفکرمان اجازه می‌دهیم تا جلوی احساس‌مان را بگیرد. از این‌رو لازم است زمانی را صرف کنیم تا از احساس‌های خود آگاه شویم.

– به‌جای توضیح‌دادن یا قضاوت‌نمودن، اظهار نظر کنید. یاد بگیرید تا نظرهای خود را به‌صورت مستقیم بیان کنید، خواسته‌های خود را مستقیماً مطرح کنید و خودتان و دیگران را به‌خاطر آن‌چه که هستید، بپذیرید، نه به‌خاطر توانایی‌های کلامی‌تان.

– با پذیرش ناراحتی‌ها، دردها و خوشی‌های خود، آگاهی‌تان را افزایش دهید. آگاهی واقعی شامل تجارب مثبت و منفی‌ست؛ اگر نیروی خود را صرف فراموش‌کردن تجارب منفی نمایید، توانایی احساس برخی تجارب مثبت را نیز از دست خواهید داد.

– مسؤولیت کامل رفتارها، احساس‌ها و افکار خود را بپذیرید. این نوع مسؤولیت‌پذیری، پایه و اساس رشد و بالندگی محسوب می‌شود.

– از سرزنش‌کردن دیگران و شرایط خودداری کنید و از خودمختاری و انتخاب‌هایی که در هر موقعیتی در اختیار دارید، نهایت استفاده را ببرید.

– خودتان را آن‌طور که هستید و به ‌خاطر آن‌چه که هستید، بپذیرید، نه به‌خاطر آن‌چه که نیستید یا دیگران فکر می‌کنند باید باشید.

 

منبع: «تکنیک‌های مصاحبه و مشاوره» ترجمه‌ی «دکترشهرام محمدخانی»

گردآوری و تنظیم: سیدجواد صادق‌الحسینی

کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =