سنگ‌های بزرگ زندگی شما کدام‌اند؟

یک کارشناس «مدیریت زمان» که در حال صحبت برای عده‌ای از دانشجویان رشته‌ی «بازرگانی» بود، برای تفهیم موضوع، مثالی به‌کار برد؛ او یک کوزه‌ی سنگی دهان‌گشاد را از زیرزمین بیرون آورد و آن را روی میز گذاشت. پس از آن، حدود ۱۲عدد قلوه‌سنگ که هرکدام به اندازه‌ی یک مشت بود را یک‌‌به‌یک و با دقت درون کوزه چید. وقتی کوزه پرشد و دیگر هیچ سنگی در آن، ‌جا نمی‌گرفت، از دانشجویان پرسید: «آیا کوزه پر است؟» همه با هم گفتند: «بله»

سپس یک سطل شن از زیر میزش بیرون آورد. مقداری از شن‌ها را روی سنگ‌های داخل کوزه ریخت و کوزه را تکان داد تا دانه‌های شن، خود را در فضای خالی بین سنگ‌ها جای دهند. بار دیگر پرسید: «آیا کوزه پر است؟»

یکی از دانشجویان پاسخ داد: «احتمالاً نه!»

سپس، یک سطل ماسه از زیر میز بیرون آورد و آن‌‌ها را داخل کوزه ریخت. ماسه‌ها در فضای خالی بین سنگ‌ها و دانه‌های شن جای گرفتند. سپس یک پارچ آب از زیر میز بیرون آورد و شروع به ریختن آب در داخل کوزه کرد تا وقتی که کوزه لب‌به‌لب پر شد. سپس رو به کلاس کرد و پرسید : «چه کسی می‌تواند بگوید نکته‌ی این مثال در چه بود؟»

یکی از دانشجویان مشتاق، دستش را بلند کرد و گفت: «این مثال می‌خواهد به ما بگوید که برنامه‌ی زمانی ما هر چقدر هم که فشرده باشد، اگر واقعاً سخت تلاش کنیم، همیشه می‌توانیم کارهای بیش‌تری را در آن بگنجانیم.»

استاد پاسخ داد: ‍«نه! نکته این نیست؛ حقیقتی که این مثال به ما می‌آموزد، این است که اگر سنگ‌های بزرگ را اول نگذارید، هیچ‌وقت فرصت پرداختن به آن‌ها را نخواهید یافت. سنگ‌های بزرگ زندگی شما فرزندتان، محبوب‌تان، تحصیلات‌‌تان، رؤیاهای‌تان، انگیزه‌‌های باارزش‌تان، آموختن به دیگران، انجام کارهایی که به آن‌ها عشق می‌ورزید، زمانی برای خودتان، سلامتی‌تان و… هستند. به یاد داشته باشید که ابتدا این سنگ‌های بزرگ را بگذارید؛ در غیر این‌صورت، هیچ‌گاه به آن‌ها دست نخواهید یافت. اگر با کارهای کوچک (شن و ماسه) خود را خسته کنید، کوزه‌ی زندگی‌تان را با کارهای کوچکی که اهمیت زیادی ندارند، پر‌‌می‌کنید و درنتیجه هیچ‌گاه وقت کافی برای کارهای بزرگ و مهم (سنگ‌های بزرگ) نخواهید داشت.»

 

مهندس ماندانا آقاکشمیری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + سیزده =