سرطان دهان

سرطان دهان

سرطان دهان، چهارمین سرطان شایع در آقایان و ششمین سرطان شایع در میان خانم‌‌هاست. نسبت ابتلای مردان به سرطان دهان، سه‌برابر زنان است و بیش‌تر پس از ۴۰سالگی رخ‌می‌‌دهد.
سرطان دهان، گرچه بسیار نادر است اما می‌‌تواند نیمی ‌از صورت را از بین ببرد و گاهی برای نجات جان بیماران، لازم است فک پایین از بدن جدا شود.

الفبای سرطان دهان

سرطان دهان، رشد سلول‌‌های بدخیم در دهان یا زبان است. سرطان دهان ممکن است لب‌ها، کام، زبان، غشاهای درونی لب یا گونه و یا ناحیه‌ی لوزه‌ها را درگیر کند.

ریشه‌‌های این سرطان

استعمال دخانیات (توتون، سیگار، تنباکو و…)، نوشیدن مشروبات الکلی، کمبود آهن و ویتامین‌ها، عفونت قارچی دهان، ویروس، روکش دندان، دندان‌های مصنوعی، بریج‌‌های دندانی و… ازجمله دلایل ایجاد سرطان دهان است.

علائم

۱) گلودردی که بهبود پیدا نمی‌یابد.
۲) ورم یا کلفتی پوست دیواره‌ی دهان
۳) لکه‌های سفید و قرمز در داخل دهان
۴) دندان‌های شل و لق‌شده
۵) خوب جانیفتادن دندان‌های مصنوعی
۶) درد در قسمت‌های مختلف دهان ازجمله زبان
۷) درد و سفت‌شدن فک
۸) سختی یا احساس درد به هنگام جویدن یا فروبردن غذا
۹) احساس این‌که چیزی در گلو گیر کرده است.
درصورت ادامه‌ی علایم، بیش از ۲هفته، به پزشک مراجعه کنید.

پیش‌گیری

هرچند راه پیش‌گیری ثابت شده‌ای وجود ندارد اما می‌توان خطر بروز این بیماری را با رعایت چند نکته کاهش داد:
۱- استعمال‌نکردن تنباکو: دودکردن یا جویدن این ماده، سلول‌های دهان را در معرض ماده‌ی شیمیایی خطرناک و سرطان‌زا قرار می‌دهد.
۲- افزایش مصرف میوه‌ها و سبزی‌های متنوع: ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه و سبزی، در کاهش این نوع سرطان، مؤثر است.
۳- قرارنگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید: از کرم‌های ضدآفتاب، روی لب استفاده شود.

– آووکادو، علیه سرطان دهان!

محققان آمریکایی، مواد مغذی خاصی را در «آووکادو» یافته‌اند که به مهار سلول‌های سرطانی دهان کمک می‌کند. مواد شیمیایی گیاهی استخراج‌شده از «آووکادو»، راه‌های سیگنال‌‌دهنده‌ی چندگانه را مورد هدف قرارداده و میزان اکسیژن واکنش‌گر داخل سلول‌ها را افزایش می‌دهد؛ به این‌ترتیب به مرگ لایه‌های سلولی پیش‌سرطانی منجر می‌شوند، در حالی‌که به سلول‌های سالم، آسیبی نمی‌‌رسانند. «آووکادو» سرشار از آنتی‌اکسیدان‌‌ها و مواد مغذی گیاهی مفید شامل ویتامین«C»، فولات، ویتامین«E»، فیبر و چربی‌‌های غیراشباع است.
مینا کلاهدوز محمدی
کارشناس‌ارشد زیست‌شناسی سلولی مولکولی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =