زنان کارآفرین پیشگام در تحقق توسعه

زنی که اولین تاکسی‌دار ایران بود!

«اشرف‌الملوک»، ملقب به «فخرالدوله»، نهمین دختر «مظفرالدین‌شاه قاجار» که با بهره‌گیری از ارثیه‌ی پدری و مدیریت خود، به یکی از ثروتمندترین زنان ایران تبدیل شد، اولین کسی بود که در ایران به فکر این افتاد که تاکسی و فرهنگ استفاده از آن را در میان مردم ایران رواج دهد.

 

در اوایل سال ۱۳۲۵ خانم «فخرالدوله» از شرلکتی با نام «ب‌ب»، ۱۰ دستگاه اتومبیل فورد خریداری کرد و در اختیار کسانی که رانندگی بلد بودند، قرار داد و آنان تنها باکرایه‌ای به مبلغ ۵ قران، مسافران را در خیابان‌های خلوت «تهران» به سرعت به مقصد می‌رساندند.
این ماشین‌ها که در تهران مشغول جابه‌جایی مسافران شدند، لقب اولین نسل تاکسی‌ها را به نام خود کردند. پس از آن هر کسی که درشکه‌های خود را از رده خارج می‌کرد، یک دستگاه ماشین دریافت می‌کرد.

تاکسی‌ها خیلی زود در دل مردم جا بازکردند. این استقبال هر روز شدت بیشتری پیدا می کرد و همین مسأله موجب شد تا در عرض چند ماه بر تعداد اتومبیل‌های تهران افزوده شود. پایان همان سال بود که تعداد آنها به ۵۰ دستگاه ماشین رسید که در تهران رفت‌و‌آمد می‌کردند و در نهایت، «فخرالدوله» در سال ۱۳۲۶ با خرید ۱۰۰ دستگاه تاکسی و استخدام ۱۰۰ شوفر کم‌درآمد و عیال‌وار، تاکسیرانی تهران را به قبضه‌ی خود درآورد.

رفته رفته با ورود ماشین های مختلف به ایران، تاکسی‌هایی از مدل‌های مختلف هم در «تهران» ظاهر شدند.

با استفاده‌ی زیاد مردم از تاکسی‌ها و در نبود یک اتحادیه یا تعاونی مشخص، شوفرها تصمیم گرفتند مسیرهای پررفت‌وآمد شهر را برای خودشان تقسیم‌بندی کنند و به این‌ترتیب بود که اولین مسیرهای مشخص برای تاکسی‌های تهران به وجود آمد.
اولین سازمان تاکسیرانی در ایران در سال ۱۳۵۹ شکل گرفت که البته قبل از آن، یک اتحادیه به‌صورت تعاونی، مسؤول رسیدگی به امور تاکسی‌های تهران بود که همچنان پابرجاست و به کار خود ادامه می‌دهد اما بعد از تشکیل این سازمان بود که تاکسی‌ها در شهر بزرگ تهران سر و سامان گرفتند.

پس از زمان انقلاب اسلامی، کم‌کم خودروهایی مانند فولکس، جای خود را به «پیکان» دادند. با ورود پیکان به ناوگان حمل‌ونقل عمومی، رنگ تاکسی‌ها به رنگ سفید کامل تغییر پیدا کرد و برای شناسایی تاکسی‌ها از دیگر ماشین‌ها، یک خط نارنجی ممتد روی کاپوت، سقف و صندوق عقب آن کشیدند.

امروزه هم شما شاهد رنگ‌های مختلف تاکسی در ایران هستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 12 =