در خواستگاری چه باید گفت و چه باید کرد؟

– دخترخانم‌ها در جلسه‌های خواستگاری باید بیش‌تر به چه مسائلی توجه کنند؟

قبل از جلسه‌های رسمی با ‌عنوان خواستگاری؛ خانواده‌ی دختر حتماً باید شناخت کلی از خودِ خواستگار و خانواده‌اش به‌دست‌آورد. خانواده‌ها باید به‌عنوان دوست خانوادگی، باهم رفت‌وآمد کنند و در این زمان تیپ رفتاری، فرهنگ، روش‌های تربیتی، ظاهر و… را بسنجند و اگر به توافق رسیدند، وارد جلسه‌های رسمی‌تر شوند.

نکته‌ی بعدی این‌که دخترخانم باید‌ به پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش اجازه‌ی اظهارنظر بدهد؛ پدر باید از جایگاه مردانه و منطقی و مادر نیز از جایگاه مدیریتی و احساسی خود، خواستگار دختر و خانواده‌اش را ارزیابی کنند.

دخترخانمی که قصد ازدواج دارد، باید باتوجه به نقطه‌نظرات خانواده‌اش و با درنظرگرفتن ملاک و معیارهایی که برایش پررنگ‌تر است، از فردی بی‌طرف اما متخصص به نام «مشاور» کمک بگیرد تا انتخاب درستی انجام دهد. او به‌همراه خواستگار موردنظرش، حتماً باید به مراکز «مشاوره‌ی پیش از ازدواج» مراجعه کنند؛ دو نفری که به مشاوره اعتقاد دارند، انتخاب بهتری داشته و در زندگی زناشویی نیز مشکلات کمتری خواهند داشت.

 

– در جلسه‌های خواستگاری؛ یک دختر از پسر چه سؤالاتی باید داشته باشد؟

دختر قبل از این‌که با فرد به گفت‌وگو بنشیند، باید همان جلسه‌ی اول درنظر داشته باشد که خواستگارش و خانواده‌اش چه رفتار اجتماعی از خود نشان می‌دهند؛ نوع نگاه، طرز حرف‌زدن، نوع نشستن و… را باید درنظر بگیرد و بعد، سؤال‌هایش را بپرسد؛ البته پرسیدن این سؤال‌ها، به یک جلسه ختم نمی‌شود، بلکه نیاز به چند جلسه رفت‌وآمد دارد که با همراهی خانواده‌ها می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

سؤال‌های محوری زیر، راهنمای خوبی برای انتخاب می‌باشند:

– هدف شما از ازدواج چیست؟

شاید بسیاری از جوانان، این پرسش را کلیشه‌ای بدانند اما با پرسیدن، می‌توانند به نتیجه‌ی خوبی برای ادامه‌ی مسیرشان دست‌یابند. جوانان باید از طرف مقابل خود بپرسند «چه‌چیزی موجب شد که به فکر ازدواج بیفتند؟» اگر پسر گفت فشار خانواده‌ ازجمله مادرم یا این‌که چون سن‌وسالم بالا رفته و یا این تیپ جواب‌دادن‌ها، به این معنی است که فرد، آمادگی ازدواج ندارد یا این‌که فقط به نیازهای سطحی و جنسی خود فکر می‌کند. در جواب‌های طرف مقابل، به‌دنبال این نکته باشید که آیا به‌دنبال همدم و شریک زندگی است؟ این‌که «می‌خواهم زن بگیرم و کامل شوم»، یعنی هنوز آمادگی و مهارت زندگی زناشویی را ندارد. فردی که تنها خود را درنظر می‌گیرد؛ هنوز به بلوغ نرسیده، پس چگونه می‌تواند مسؤولیت زندگی را برعهده بگیرد؟!

– زن در زندگی شما دارای چه جایگاهی است؟ به زن در زندگی‌تان چگونه نگاه می‌کنید؟

توجه کنید که آیا او زن را وسیله و ابزار می‌داند یا آن را ستون زندگی معرفی می‌کند؛ اگر مردی جایگاه زن را به‌عنوان مدیر زندگی نگاه کرد، مرد موفقی است.

– تا چه‌اندازه در زندگی مشترک، به همسرتان استقلال می‌دهید؟

آیا حق ادامه‌ی تحصیل و اشتغال را به شما می‌دهد؟ این‌که تاچه‌اندازه از نظر مالی، در زندگی مشترک، اراده و اختیار دارید؟ تا چه‌اندازه می‌تواند حامی شما باشد و به شما استقلال مالی ‌دهد؟

– چه عاملی موجب شد من و خانواده‌ی من را انتخاب کنید؟

آیا به‌خاطر ملاک‌های ظاهری و سطحی، شما را انتخاب کرده؟

– خانواده‌ برای شما دارای چه جایگاهی‌ست؟

بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: «من می‌خواهم با تو زندگی کنم، نه با خانواده‌ات»! این فکر، بعدها موجب اختلاف می‌شود؛ برخی می‌گویند ما مستقل هستیم و کسی حق دخالت در زندگی‌مان را ندارد و برخی افراد هم بدون اجازه‌ی خانواده‌شان، کاری نمی‌کنند!

مسأله‌ی مهم دیگر این‌که «خودِ ایده‌آل‌تان» را به نمایش نگذارید؛ از همان اول، «خودِ واقعی‌تان» را به نمایش بگذارید و به طرف مقابل قول تغییر ندهید. بارها دیده‌ایم که برخی دختران باتوجه به این‌که فرد مقابل‌شان تحصیل‌کرده و دارای موقعیت شغلی، اجتماعی و خانوادگی خوبی است، برای این‌که او را از دست ندهند؛ یا تلاش می‌کنند طبق سلیقه‌ی فرد مقابل رفتار کنند تا به دل او بنشینند و بعد با خود فکر می‌کنند بعداً که وارد زندگی مشترک شدیم، تغییرش می‌دهم و یا این‌که شرط و شروط خواستگار خود را به‌راحتی می‌پذیرند و به امید تغییر می‌مانند.

 

– خانواده‌ها در جلسه‌های گفت‌وگوی دخترشان با خواستگارش، چه نقشی دارند؟

خانواده‌ها باید اجازه دهند که دخترشان، طی چند جلسه، با فرد مقابلش نشست و برخاست داشته باشد؛ باهم بیرون بروند تا رفتارهای اجتماعی یکدیگر را بهتر ببینند و درباره‌ی عقاید و نگرش‌های‌شان با هم صحبت کنند.

نباید به‌ این‌ دلیل که سن دخترشان بالارفته، حرف‌وحدیث مردم، مشکلات مالی‌ و… در ازدواج او تعجیل داشته باشند.

دخترخانم‌ها هم باید توجه داشته باشند که اطلاعات به‌دست‌آمده از جلسه‌هایی که طی آشنایی با فرد موردنظرشان کسب می‌کنند را حتماً به خانواده‌های‌شان ارائه بدهند زیرا جوان‌ها تجربه‌ی کافی در این زمینه ندارند. جوانان باید با راهنمایی‌های پدر و مادر خود، به عمق ازدواج بنگرند، نه این‌که تنها مسائل ظاهری و سطحی ازدواج را ببینند.

– توصیه‌هایی برای خانم‌ها:

۱) به دو دسته افراد نباید اعتماد کرد: یک دسته کسانی که هرچه شما می‌گویید، به‌طور کامل می‌پذیرند و دسته‌ی دیگر، کسانی‌که هرچه شما می‌گویید، نمی‌پذیرند!

۲) ما نمی‌توانیم ۱۰۰درصد ملاک‌های‌مان را در یک فرد پیدا کنیم اما می‌توانیم ملاک‌های پیش از ازدواج‌مان را با کمک مشاوران ازدواج و در سطحی معقول و بهینه، درنظر بگیریم.

دکتر مریم چوپانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =