خواب راحت با رعایت ۷ نکته

شکی نیست که خواب راحت از اولین نکات برای داشتن تندرستی، سلامت کامل و شادکامی است.

متخصصان مرکز پزشکی «مایو» در آمریکا اطمینان می‌دهند که رعایت نکات زیر می‌تواند در تنظیم خواب و یا کاهش ناهنجاری‌های بدخوابی مؤثر واقع شود.

این مرکز در سال ۱۸۸۹ توسط دکتر «مایو» در شهر «روچستر» آمریکا تأسیس شد و در حال حاضر، بیش از ۴هزار پزشک و دانشمند و ۵هزار کارمند در مراکز مختلف پزشکی آن فعال‌اند.

 

توصیه‌های پزشکان مرکز پزشکی مایو:

 

  • داشتن برنامه‌ی منظم خواب: سعی کنید در هر موقعیتی، سر ساعت معینی به رختخواب رفته و ساعت مشخصی هم بیدار شده و تختخواب را ترک کنید. این برنامه را در روزهای آخر هفته و تعطیلات هم اجرا کنید. اجازه دهید بدن شما به داشتن ساعات خواب مشخصی عادت کند.
  • با شکم خالی یا پر به رختخواب نروید: سعی کنید ساعت خواب شما به اندازه‌ی کافی از آخرین وعده‌ی غذایی که خورده‌اید، فاصله‌ی زمانی داشته باشد اما این زمان، آن‌قدر طولانی نباشد که گرسنگی، موجب بی‌خوابی شما شود. خوردن قهوه در ساعات نزدیک به خواب، موجب اختلال در روند استراحت و خوابیدن می‌شود. مصرف مشروبات الکلی هم نه‌تنها برای سلامتی مضر است بلکه موجب بی‌خوابی و اختلال‌های جدی در رفتارهای خواب و استراحت می‌شود.
  • بدن خود را برای خواب با فعالیت‌هایی آرام، آماده کنید: سعی کنید عادت مطالعه قبل از خواب و یا گرفتن دوش قبل از خواب یا کم کردن نور اطراف و یا گوش‌کردن به موسیقی آرام‌بخش را جزوی از برنامه‌ی آمادگی بدن خود برای خواب قرار دهید. تماشای برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی به‌ویژه فیلم‌های هیجان‌انگیز در ساعات منجربه خواب، کمکی به خوابیدن دلپذیر و راحت شما نخواهد کرد.
  • راحتی و رفاه اطاق خواب خود را فدای ایجاد محیطی پر زرق و برق نکنید.: سعی کنید تختخوابی را انتخاب کنید که در آن راحت‌تر می‌خوابید نه این‌که به پیروی از مد، از تخت خوابی استفاده کنید که رفاه بدن در ساخت آن رعایت نشده و نه‌تنها موجب بی‌خوابی شما شود، بلکه برای سلامتی‌تان هم مضر باشد. تهویه‌ی مناسب اطاق خواب در طول شب نیز از شرایط ضروری برای خوابی راحت شمرده می‌شود.
  • سعی کنید تا جایی که ممکن است از ساعات شب برای استراحت استفاده کنید: برخی به دلایل شغلی نمی‌توانند شب‌ها استراحت کنند و باید روزها بخوابند. این در حالی است که فیزیولوژی بدن، شب‌ها آمادگی بیش‌تر و بهتری برای خواب از خود نشان می‌دهد. برای خواب خوب در شب نباید اجازه بدهید کل زمان‌ چرت‌های روزانه‌ی شما بیش از ۳۰ دقیقه باشد. نباید روزها آن قدر بخوابید که شب‌ها نتوانید استراحت کنید.
  • برای خواب راحت در شب باید در طول روز فعالیت‌های بدنی مؤثر و مطلوبی داشته باشید: به عبارت دیگر، باید در طول روز آن‌قدر خسته شوید که شب‌هنگام بدن شما نیاز به استراحت را احساس کرده و آماده برای خواب باشد. خوابیدن نیز مانند خوردن غذا باید بر اساس نیازهای‌های بدن باشد. همان‌گونه که گرسنگی، مقدمه‌ای برای خوردنی دلپذیر است، خستگی بدن هم مقدمه‌ای برای خواب و استراحت شمرده می‌شود.
  • برای خواب راحت شبانه باید مدیریت استرس و فشار داشته باشید: سعی کنید قبل از خواب، همه‌ی فشارهایی را که در طول روز تحمل کرده‌اید، تا فردا به کناری گذاشته و ذهن خود را مشغول آن‌ها نکنید. سعی کنید به یاد حوادث خوشایند روز و احتمالاً مطالب جالبی که از دوستان‌تان شنیده‌اید، با خیالی آسوده و راحت و بدون استرس به رختخواب بروید.

ترجمه و تنظیم: سیروس مرادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 8 =