تمرین هایی برای خوشبختی

قانون‌های ذهنی می‌گویند خوشبختی یعنی رضایت. مهم نیست چی داشته باشی یا چقدر، مهم اینه که از همونی که داری، راضی هستی یا نه؟! چون یه وقت‌هایی آدم خیلی چیزها داره اما باز هم احساس خوشبختی نداره! و برعکس‌. قانونی وجود دارد که می‌گه:

«میزان خوشبختی = میزان رضایت»

 

حالا این سؤال مهم پیش میاد که چه‌طوری می‌شه در کل زندگی، احساس رضایت کرد؟

زندگی، مجموعه‌ای از لحظه‌هاست! چون پشت این لحظه، لحظه‌ی بعدیه و پشت اون، لحظه‌ی بعدی و بعدی و… پس اگه می‌خوای در کلیت زندگی راضی باشی، اول باید تمرین کنی تا در لحظه، راضی باشی.

اگه کسی از لحظه‌ی اکنونش ناراضی باشه، بعد، از لحظه‌ی بعد هم ناراضی باشه، بعد… یکهو به خودش میاد و می‌بینه پنجاه سالشه و همه‌ی این پنجاه‌سال‌ رو ناراضی بوده!

 

شرط رضایت اینه که در لحظه‌ی ابدی اکنون راضی و شاد باشی!

اصلاً مهم نیست در لحظه‌ی اکنون چه ‌کار می‌کنی، فقط تصمیم بگیر مراقبه کنی که از هر کاری که داری در لحظه انجام میدی، احساس رضایت و شادی کنی.  به این کار می‌گن «مراقبه‌ی لحظه‌ی ابدی اکنون.» دانشمندان ذهنی معتقدند در هر عمل و کاری که انجام می‌شه، ‌مقداری انرژی نهفته و ما فقط درصورتی که روی اون کار، مراقبه داشته باشیم، می‌تونیم اون انرژی رو دریافت کنیم.

 

تمرین‌هایی برای درک و لذت‌بردن از لحظه‌ی ابدی اکنون

تمرین ۱: برای خودتون یک استکان چای بریزید. با دقت سعی کنید فقط به کاری که دارید می‌کنید، فکر کنید. بعد در یک جای آرام بنشینید و با آرامش چای را میل کنید. به این فکر کنید که با هر جرعه‌ی چای، همه‌ی انرژی موجود در آن را دریافت می‌کنید و لذت می‌برید. به لحظه‌لحظه‌ی خوردن چای دقت کنید. (اگه فکر دیگه‌ای اومد توی ذهن‌تون، خودتون رو شماتت نکنید. فقط آروم سعی کنید دوباره به خوردن چای برگردید.)

تمرین ۲: مراقبه کنید در زمان مسواک‌زدن، فقط به مسواک‌زدن‌تان فکر کنید. سعی کنید از این کار، لذت ببرید.

تمرین ۳: مراقبه کنید زمان خوردن غذا، فقط به خوردن غذا فکر کنید. مجسم کنید با هر لقمه، انرژی موجود در غذا به همه‌ی سلول‌های بدن‌تون می‌رسه. از هر لقمه‌ی اون لذت ببرید.

نکته: غذایی که با مراقبه خورده می‌شود، هرگز موجب چاقی‌های موضعی نمی‌شود. (وقتی ما غذا می‌خوریم در حالی که به صد چیز غیر از خوردن غذا فکر می‌کنیم، موجب انباشته شدن آن در جاهای نامناسب می‌شویم. بر عکس‌اش هم صادق است. یعنی کسانی که هر چیزی که می‌خورند، چاق نمی‌شوند، اگر روی غذا خوردن آگاهانه، مراقبه کنند، همه‌ی انرژی موجود در غذا را دریافت می‌کنند. حتی می‌توانید مجسم کنید که دوست دارید غذا در چه قسمتی از بدن شما موجب چاقی شود! وقتی دارید غذا می‌خورید، در دل‌تان با لقمه‌های‌تان حرف بزنید! از لقمه‌ی نون و پنیر صبح‌تان بخواهید که همه‌ی نیرویش را به شما انتقال دهد.

به‌تدریج خودتان را عادت دهید که هر کاری را که دارید انجام می‌دهید، فقط به اون فکر کنید و تصور کنید با این کار، همه‌ی انرژی نهفته در اون کار را دارید دریافت می‌کنید. به‌تدریج حتی از کارهایی که دوست نداشتید، به شدت لذت می‌برید. این قانون را به یاد بسپارید: «بر هر چیز که تمرکز کنیم، انرژی آن را دریافت می‌کنیم.»

 

گردآوری و تنظیم: فرهاد خلفیان

کارشناس روابط عمومی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =