تعطیلات تابستان و اوقات فراغت کودکان

همه‌ی ما فصل تابستان را فصل تعطیلی مدارس می‌دانیم، درحالی که باید برای این روزها، برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم تا فرآیند تعلیم ‌و ‌تربیت، تعطیلی را پذیرا  نباشد؛ در این نوشتار، با راه‌کارهایی آشنا می‌شوید که می‌تواند در ثمربخشی روزهای تعطیلی تابستان، نقش به‌سزایی داشته باشد:

– پیش از هرچیز، همه‌ی تلاش‌تان این باشد که فصلی خوش و به‌یادماندنی برای فرزندان‌تان فراهم سازید.

– طوری برنامه‌ریزی کنید که دست‌کم، یک یا دو سفر کوتاه‌مدت با کودکان‌تان داشته باشید.

– از فرزندان‌تان نظر‌خواهی کنید که در روزهای تابستان، چه کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی را دوست دارند طی نمایند؟

– سعی کنید شرکت و گذراندن کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی تابستانه برای کودکان‌تان، لذت‌بخش و همراه با اشتیاق باشد. به والدین توصیه می‌گردد که هیچ‌گاه نام «دوره‌های تابستانه» را «کلاس» نگذارند؛ بهتر است آن‌ها را «فعالیت‌های تابستانه» یا «اردوهای یادگیری» و… بگذارند. شاید واژه‌ی «کلاس»، تداعی‌کننده‌ی فعالیت سخت آموزشی و انضباطی مدارس باشد.

– امروزه به‌علت آپارتمان‌نشینی، بیش‌تر کودکان کوشش و جنبش‌شان کم شده است؛ بنابراین فرزندان‌مان در وجود خویش، سرشار از انرژی اضافی می‌باشند؛ به‌همین علت، تابستان بهترین زمان  برای تخلیه‌ی انرژی اضافی آنان است.

– به کودکان‌تان اجازه دهید که هر فعالیت ورزشی که دوست دارند را انجام دهند. اگر در روستاها زندگی می‌کنید، نقش بازی‌های محلی و سنتی را در تخلیه و تعادل انرژی اضافی کودک‌تان از یاد نبرید. امروزه بازی‌های محلی نسبت به تمامی بازی‌های جدید، در پرورش خلاقیت بچه‌ها ارجحیت دارد و از نظر علمی نیز این موضوع ثابت شده است؛ بچه‌های ساکن روستا می‌توانند در فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، کمک و یار پدران خویش باشند. البته والدین هم باید آنان را در این راه تشویق نموده و انگیزه‌های‌شان‌ را برانگیزانند.

– اگر کودک‌تان در روزهای تابستان به یک فعالیت هنری و شغلی پرداخته، به‌منظور تقویت انگیزه و استمرار در فعالیت او، سعی کنید محصولات لازم برای فعالیت‌اش را بخرید و به افراد نزدیک فامیل هم توصیه کنید که این کار را انجام دهند.

– به مسؤولان تعلیم ‌و ‌تربیت و سرپرستان مراکز فعالیت‌های تابستانه توصیه می‌شود که به‌منظور ایجاد نظم و یا بزرگ جلوه‌دادن نقش و مراکز فعالیتی خویش، هیچ‌گاه کودکان را از امتحان و نمره نترسانند چراکه این عمل، موجب کاهش انگیزه‌ی آنان می‌شود.

– طوری محیط و موقعیت را برای کودکان‌تان آماده نمایید که به مطالعه‌ی کتاب‌هایی که برای‌شان خریداری نموده‌اید و تاکنون موفق به خواندن آن‌ها نشده‌اند، بپردازند.

– به‌منظور سلامت جسمی کودکان و جلوگیری از گرما‌زدگی و بیماری‌های گوارشی، به آنان آموزش دهید که در روزهای گرم تابستان، به مقدار کافی آب بنوشند.

– هرگز به‌علت مشکلات اقتصادی و مالی خویش، فرزندان‌تان (به‌ویژه کودکان زیر ۱۲سال) را به‌منظور حرفه‌آموزی در کارخانجات و کارگاه‌های غیر بهداشتی به‌کار نگیرید و یا آنان را وادار به انجام کارهای سخت نکنید چراکه زیان‌اش بیش‌تر از مقدار درآمد حاصله است.

– به والدین توصیه می‌شود که به‌منظور آشنایی کودکان با انواع مشاغل و یادگیری غیرمستقیم آداب فروشندگی یا همکاری و تعامل در محیط کار، هرچند وقت یک‌بار، فرزندان‌تان را به محل کار ببرید؛ البته در این مورد، حفظ موارد امنیتی، بهداشتی و اخلاقی باید مورد توجه قرارگیرد.

– مراقب باشید که به بهانه‌ی تعطیلی مدارس، میزان خواب کودکان کم یا زیاد نشود؛ بگذارید برنامه و زمان خواب آنان طبق یادگیری شرطی‌شان باشد. هیچ‌گاه خوردن صبحانه‌ی کودکان را در روزهای تابستان از یاد نبرید؛ به بهانه‌ی این‌که او در منزل می‌باشد و می‌توان در هر زمانی به‌ او صبحانه داد. بگذارید فرزندتان همراه شما سر سفره‌ی صبحانه بنشیند تا از کنار هم‌بودن لذت ببرید.

– اگر در کوهستان‌ها و روستاها ساکن هستید، فرزندان‌تان را به کوه و دشت ببرید و آنان را در حین نظارت، آزاد بگذارید تا در اعماق وجودی‌شان، زیبایی‌های طبیعت را درک کنند و از آن لذت ببرند؛ این عمل موجب یادگیری‌های فراوانی می‌شود.

– والدین باید بکوشند تا با استفاده از تجربه‌های گرانبار خود و یا با بهره‌گیری از آموزه‌های متخصصان روان‌شناختی، برای هرچه بیش‌تر غنی‌سازی اوقات فراغت فرزندان‌شان، مهارت‌های زندگی را آموزش دهند؛ ازقبیل تمرین اعتمادبه‌نفس، هنر برقراری و حفظ ارتباط، هنر خود‌کنترلی، هنر کنترل استرس، اضطراب و خشم، هنر حل مسأله و ابراز وجود و «نه» گفتن و آموزش مهارت‌های مطالعه و…

– اولیاء این مسأله را مدنظر بگیرند که به فرزندان بیاموزند تا به‌جای این‌که وقت خود را به تماشای زیاد رایانه و تلویزیون بگذرانند که هم ضرر جسمی دارد و هم ضرر روحی، در انجام کارهای منزل و بیرون از آن مشارکت داشته باشند که می‌تواند حس مسؤولیت‌پذیری را در آنان تقویت کند.

– و درنهایت، این‌که از فرزندان‌تان برطبق اقتضای سنی، نیازها و استعدادهای‌شان انتظار داشته باشید؛ این‌که آیا فرزندان از فعالیت‌ها، احساس خوشایندی دارند یا خیر؟ آیا آموزش‌ها سبب رشد آنان می‌شود یا خیر؟ آیا کاذب است یا واقعی؟ و… و اگر درواقع چیزی نمی‌دانید، باید بچه‌ها را به حال خود رها کنید و در قید و بند نباشند تا آزادانه‌تر فکرکرده و رشد کنند.

آذر امیرنژاد

مدرس دانشگاه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =