آنچه در مورد شکل‌ها باید بدانید!

آنچه در مورد شکل‌ها باید بدانید!

زبانِ شکل‌ها:

«من دریافته‌ام که با استفاده از رنگ‌ها و اشکال، قادر به بیان چیزهایی هستم که از هیچ راه دیگری نمی‌توانم آن‌ها را ابراز کنم.»

(جورجیا کافی)

 

ویژگی‌های متفاوت شکل‌ها؛ حالات و معانی متفاوتی را القا می‌کنند. با تغییر ویژگی‌های یک شکل، چگونگی استنباط ما از آن و احساس ویژه‌ای که دریافت می‌کنیم نیز تغییر خواهد کرد. شکل‌ها، یکی از قدیمی‌ترین راه‌های ایجاد ارتباط هستند.

 

شکل‌ها چه معانی دربر دارند؟

 

– دایره‌ها:  دایره‌ها، ابتدا و انتهایی ندارند. آن‌ها سمبل پیوستگی تمام هستند و در همه‌ی فرهنگ‌ها، نمایانگر موضوع‌هایی مانند خورشید‌، زمین‌، ماه، کهکشان و سایر مضامین آسمانی هستند. همچنین در نشان‌دادن چیزهایی که در ذهن ما جای گرفته‌اند، به کار می‌روند؛ اشیائی مانند چرخ‌ها، توپ‌ها و انواع میوه‌ها. دایره، سمبل گستردگی و کمال است. دایره‌ها، به آزادی حرکت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند بغلطند و به هر طرفی بروند. دایره‌ها، گرم و محبت‌آمیزند و منحنی‌بود‌ن‌شان، یادآور «مادر» است. این شکل؛ حس راحتی، نفسانیت و عشق را منتقل می‌کند. حرکت دایره‌ها، نمایانگر انرژی و قدرت است و کمال آن‌ها، به بی‌کرانگی‌، وحدت و توازن اشاره می‌کند. دایره‌ها، محافظان خوبی هستند. آن‌ها بردبار و انحصارگرند و امنیت و پیوستگی را ارائه می‌دهند. دایره‌ها نمایانگر اجتماع‌، درستی و کمال هستند. آن‌ها کارایی خوبی در جلب توجه، ایجاد تأکید و جداسازی دارند.

 

– مربع‌ها و مستطیل‌ها : مربع‌ها و مستطیل‌ها، ثابت و استوارند. آن‌ها شکل‌های آشنا و قابل ‌اعتمادی هستند که حس صداقت را منتقل می‌کنند. این شکل‌ها نمایانگر نظم، علوم ریاضی، عقلانیت و رسمیت هستند. آن‌ها ریشه‌اند. مستطیل‌ها، رایج‌ترین شکل‌هایی هستند که در اطراف‌مان وجود‌دارند. تقریباً همه‌ی متن‌هایی که می‌خوانیم، در یک مربع یا مستطیل جای گرفته‌اند. مربع‌ها و مستطیل‌ها نمایانگر راحتی، صلح، استواری و مساوات هستند.                           .

– مثلث‌ها : مثلث‌ها نمایانگر نیروی حرکتی‌، عمل و تخطی هستند. آن‌ها پرانرژی و نیرومندند و قوه‌ی متغیرشان، نمایانگر ناسازگاری و  کشمکش است. مثلث‌ها متعادل‌اند و می‌توانند سمبل قانون‌، علم یا مذهب باشند. آن‌ها حرکت چشم‌ها را در جهت آنچه که می‌خواهند به آن اشاره کنند، هدایت می‌کنند. مثلث‌ها برای نشان دادن موضوعاتی مانند اَهرام‌، پیکان‌ها و پرچم‌های سه‌گوش مورد استفاده قرار می‌گیرند. از بُعد معنوی، مثلث‌ها نمایانگر جست‌وجوی درونی ‌و آشکارسازی هستند. قدرت مثلث‌ها، یادآور نیروی مردانگی است. قوه‌ی طبیعی موجود در آن‌ها موجب شده تا بیش‌تر، نماد پیشرفت و تکامل باشند. مثلث‌ها نماد تصاعد‌، جهت و هدفی معین هستند.                                                            .

– مارپیچ‌ها: مارپیچ‌ها، بیانگر خلاقیت هستند. آن‌ها اغلب در الگوی رشدی بسیاری از موجودات زنده یافت می‌شوند و نمایانگر فرآیند رشد و سیر تکاملی هستند. مارپیچ‌ها، نمایانگر تصوری از تولد‌، مرگ‌، حاصلخیزی‌، بسط و دگرگونی هستند. آن‌ها  گردش زمان‌، زندگی و فصل‌ها را نشان می‌دهند. مارپیچ‌ها، شکلی متعارف در مذهب و نماد اسرار درون هستند. آن‌ها به هر جهتی حرکت می‌کنند و بیانگر بازگشت از سفر زندگی به نقطه‌ی آغاز با سطح بالاتری از آگاهی هستند. مارپیچ‌ها، نمایانگر امیدوار‌بودن در جریان تغییر‌،  رهاسازی انرژی و حفظ انعطاف خود به واسطه‌ی دگرگونی‌اند.

مارپیچ‌هایی که در جهت حرکت عقربه‌های ساعت قرار دارند، نمایانگر تصویری از کثرت هستند و مارپیچ‌هایی که خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت در حرکت‌اند، تکامل یک کثرت را نشان می‌دهند. از مارپیچ‌ها می‌توان به‌عنوان سمبلی برای نیروهای متقابل (ضد) استفاده کرد.

– اشکال منحنی: شکل‌های منحنی، نمایانگر وزن‌، حرکت، شادی‌، رضایت و سخاوتمندی هستند. آن‌ها در مقایسه با شکل‌های زاویه‌دار، بیش‌تر تداعی‌کننده‌ی «زایش» هستند. شکل‌های زاویه‌دار، بیانگر انرژی‌، خشونت و خشم هستند اما به طور کلی، شکل‌هایی سرزنده  و شادند و نیروی فعال زندگی را القا می‌کنند.

 

زندگی، رمز و رازی است که می‌توان با شناخت اشکال و خطوط‌، تقدس حیات و تصادفی‌نبودن رویدادهای جهان هستی، آن را شناخت و هر لحظه در دایره‌ی خلقت، ستایش پروردگار را به‌جای آورد.

مترجم: هلیا امیری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =